trarenderu

1979 yılında Adana'nın Tepebağ mahallesinde dünyaya geldi. Esnaf bir babayla ev hanımı bir annenin tek çocuğudur. Anne ve babasından aldığı ilk eğitimlerden sonra sırasıyla Celalettin Sayhan İlkokulu, Abdurrahim Gizer Seyhan Ortaokulu ve Abdulkadir Paksoy Lisesini bitirdi. Hâlâ devam eden yükseköğrenim hayatına önce Mersin Üniversitesi İklimlendirme bölümünü okuyup başarıyla mezun olarak başladı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitiren fotoğrafçı yazar,  "Okumanın yaşı olmaz!" düsturunu uygulayarak, okumaktan, yeni bilgileri öğrenmekten duyduğu mutluluk ile şu anda Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak üçüncü üniversitesine devam etmektedir. Aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde öğretim görevlisi olarak ders veren Sertkalaycı eğitimin içerisinde bilgiyi hem alan hem de veren konumuyla yeni nesle hem faydalı hem de güzel örnek olmayı amaç edinmektedir.

Sertkalaycı ilk yükseköğreniminden mezun olduktan sonra babasının yolundan giderek ticarete atılmıştır. Kendini yetkin ve yetenekli olarak gördüğü reklamcılık sektöründe ilerlemeye karar vermiş ve 2003 yılında Ajans 9 Reklamcılık Ltd. Şti.'ni kurmuş ve halen bu şirketin Genel Müdür'ü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Çok küçük yaşlardan beri sanata ve estetiğe olan merakı aile ve yakın çevresi tarafından dikkat çeken sanatçı, özellikle insan figürleri, hayattan kareler, yaşanmışlıklar, renklerin harmonisi, görsellerdeki kompozisyon ve doğadaki düzenin yansımaları konusundaki yeteneği ile hem kendi iç dünyasının hem de çevresinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu bağlamda fotoğraf sanatına olan yatkınlığını ve fotoğrafçılığın insan yaşamı için nasıl vazgeçilmez bir unsur olduğunu fark etmiş ve bu yolda yürümeye karar vermiştir.

2005 yılında, kısa adı AFAD olan Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği'nde, "Ustam" dediği Mehmet Baltacı ile fotoğrafa başlayan sanatçı fotoğrafla ilgili tüm alt yapı çalışmalarını "Üstadım" dediği S. Haluk Uygur hocadan almıştır. Hocalardan aldığı eğitimler ile kendi sanat anlayışını harmanlayıp özgün bir sanat anlayışı ortaya koyan sanatçı bu yoldaki başarılarını çeşitli ödül ve unvanlarla pekiştirmiştir. Sanatçıya, kısa adı FIAP olan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından, uluslararası yarışmalarda başarı göstermiş olan fotoğrafçılara verilen unvanlar sırasıyla, 2009'da AFIAP, 2014'te EFIAP, 2015'te EFIAP/bronz, 2016 yılında EFIAP/silver ve son olarak 2017'de EFIAP/gold unvanı verilmiştir. Daha birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında yüzlerce madalyanın sahibi olan sanatçı 2017 Dünya Kulüpler Kupası'nda bireysel kategoride dünya 4.sü olarak mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Fotoğrafçılığa duyduğu aşkta, sadece en güzel anı en güzel şekilde yakalayarak tatmin olmayan sanatçı aynı zamanda fotoğraf sanatındaki bilgi ve birikimlerini paylaşmak ideali ve ülküsüyle hareket etmeyi yeğlemiştir. Sanatçı, 2010 yılından beri Adana-Mersin-Tarsus başta olmak üzere çeşitli il ve ilçelerde, köklü fotoğraf derneklerinde, belediye ve sivil toplum kuruluşlarında fotoğraf seminerleri vererek bu amaç doğrultusunda hareket etmeye devam etmektedir. AFAD'da başlayan fotoğraf eğitim seminerlerini, 5 yıl ve 55 dönem aralıksız sürdürmüştür. Yüreğir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü, amacı uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele olan, "Kendini Kurtaran Kaptan Projesi"ni Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın destekleri ile 6 aylık bir eğitimle tamamlayan sanatçının, projeyle birlikte topluma kazandırdığı gençler halen sanat veya iş olarak fotoğrafçılıkla bağlarını sürdürmektedir. Sanatçı: "Fotoğraf bakmakla görmek arasındaki farktır." diyerek, yıllardır eğitimlerine devam etmektedir.

2014 yılında"Gerçek anlamda ilk fotoğraf atölyem!" dediği Arka Plan Fotoğraf Atölyelerinde, Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olan "Portakal Çiçeği Karnavalı"nın belgeselini atölyedeki arkadaşlarıyla hazırlamıştır. Bu belgesel yıllar sonra bile karnavalın nasıl yapıldığına dair izleri taşıyacak olan ilk belge niteliği olması özelliğiyle arşivlerdeki yerini almıştır. Bu atölyedeki arkadaşlarıyla "Çukurova'nın Gülen Yüzleri" isimli projeyi gerçekleştirip sergisini açan sanatçının, ilk atölyesindeki arkadaşları halen fotoğraf ve sanatına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Şu anda Tarsus ve Adana'da 4. ve 5. atölyeleriyle sezon finaline yaklaşmaktadır.

2014 yılından itibaren fotoğraf sanatçısı kimliğini yazı hayatına da yansıtmak isteyen sanatçının "Arka Plan" ismiyle yıllarca çeşitli gazetelerde, tam sayfa foto-röportajları yayımlanmıştır. Bir yandan fotoğraf sanatını, bir yandan öne çıkan veya arka planda kalmış fotoğraf sanatçılarını, bir yandan güzel Adana'mızın ve benzersiz Türkiye'mizin eşsiz güzelliklerini, diğer yandan az bulunur hayat tecrübelerini ve ibretlik hayat hikâyelerini bazen övgüyle bazen sitemle bazen eleştirerek okurlarının önüne sunan sanatçımız 2015-2016 yılları arasındaki bu yazılarını bir kitap haline getirerek bizlere sunmaktadır. Düzenli olarak yapmış olduğu radyo ve televizyon programları Arka Plan'da fotoğraf ve sanatının gelişimi ve arka planda kalmış öyküleri için mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Fotoğrafçı Usta ve Usta Öğretici Belgesi sahibi olan yazar, MFD (Mersin Fotoğraf Derneği), TFD (Tarsus Fotoğraf Derneği) ve AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) aktif üyesidir. Arka Plan Fotoğraf Derneğinin kurucu başkanı olup üç dönemdir bu görevi yürütmeye devam etmektedir.

"Gönül dolusu sanat, hayat boyu eğitim!" düsturuyla hayatına ve sanatına yön veren yazar/sanatçı hala fotoğrafçılık sanatına ve yazılarına devam etmektedir.

 

 

 FOTO GALERİ sayfasını görmek için buraya tıklayınız...